Ako zvládnuť detský vzdor

Mamička upokojuje plačúce dieťatko

Vrieska vaše batoľa tak, že sa oká otriasajú? Búcha po stole, hádže veci o zem, dupe nohami? Vzlyká, plače a kričí pri akejkoľvek maličkosti? Mali by ste sa tešiť. Nastalo u neho obdobie vzdoru, čo napovedá, že jeho vývin sa uberá správnym smerom.

Čo je detský vzdor a prečo je dobré, keď dieťa trucuje

Detským vzdorom nazývame obdobie, keď sa dieťa začína separovať od rodičov a uvedomovať si svoje ja. Objavuje sa obyčajne v druhej polovici druhého roku života. Je to prirodzený vývojový míľnik a bolo by skôr zvláštne, ak by sa u dieťaťa neobjavil. Hoci je pravda, že niektoré deti prežijú toto obdobie pokojnejšie, každé si potrebuje otestovať hranice svojho vplyvu a možností. Líši sa len spôsob, akým to robia. Niektoré dieťa používa pri každej príležitosti „Nie“ a zamietne aj výlet do cukrárne, iné sa hodí o zem, ďalšie vrieska a niektoré dokonca prestane od zlosti dýchať. Čo je na takomto správaní dieťaťa dobré? To, že je zdravé. Je prirodzenou súčasťou jeho rozvoja a budovania vedomia o sebe a svete.

Ako reagovať na detský vzdor

Existuje množstvo stratégií správania, ktoré by ste mohli pri svojom dieťati vyskúšať. Sami však budete musieť prísť na to, čo v ktorej situácii zaberie lepšie. Ako? Rovnako ako to robí vaše dieťa – pokusom, omylom. Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré by vám mohli pomôcť.

Stanovte si niekoľko nemenných pravidiel

Neustále zakazovanie a prikazovanie nemá zmysel. A už vôbec nie v období vzdoru, kedy je akýkoľvek pokyn zbytočným polienkom do ohňa hnevu. Stanovte si však základné hranice, za ktoré nie ste ochotní ísť a tých sa držte neoblomne. Ak napríklad raz poviete, že vaše dieťa nesmie jesť cukríky, keby sa aj postavilo na hlavu, nedajte mu ich. Platí trikrát meraj a raz rež. Radšej si vždy trikrát premyslite, skôr než nejaký zákaz alebo príkaz vyslovíte, ale potom už nepoľavte. Vaše dieťa musí pochopiť, že niektoré hranice jednoducho platia. Ak  niečo zakážete a po päťminútovej scéne svoj názor zmeníte, svoje dieťa naučíte, že stačí urobiť scénu a dosiahne svoje. Vzdorovité správanie tým podporíte.

Nevystavujte dieťa zbytočným výbuchom zlosti

Pozorovaním dieťaťa a citlivým reagovaním môžete niektorým nepríjemným situáciám celkom ľahko predísť. Dieťa netreba vystavovať zbytočným emočným búrkam. Ak napríklad viete, že cestou okolo ihriska sa bude hádzať o zem, pretože tam bude chcieť ísť, vyberte si inú trasu. Samozrejme, ak je to možné. Tiež od neho nežiadajte zbytočné veci. To, že má okolo seba v detskej izbe porozkladané aj niektoré hračky, s ktorými sa nehrá, sa dá prepáčiť.

Nereagujte

Deti obyčajne potrebujú obecenstvo, ktorého pozornosť priťahujú svojim vzdorovitým správaním. Ak ho stratia, stratí ich správanie zmysel a postupne vymizne. Obyčajne platí, že najlepšie je na negativistické správanie dieťaťa nereagovať. Samozrejme, s výnimkou dvoch situácií. Po prvé, dieťa ničí veci, ubližuje sebe alebo niekomu inému. A po druhé, dieťa porušuje hranicu, ktorú ste zadali. V týchto prípadoch je nevyhnutné ho upozorniť a v prípade, že neposlúchne i fyzicky obmedziť. Jednoducho mu musíte v takomto správaní zabrániť. Ignorovať vzdorujúce dieťa preto neznamená nechať ho samé.

Pevné objatie

Technika pevného objatia vychádza zo známeho psychoterpautického smeru Jiřiny Prekopovej. Predpokladá, že v náruči blízkej, milujúcej osoby, negatívne emócie postupne stratia na svojej intenzite. Ak sa však rozhodnete objať vzdorujúce dieťa, musíte počítať s tým, že spočiatku sa bude brániť ako lev. Jeho hnev najskôr prudko vzrastie. Cieľom je dieťa pevne držať a slovne ho upokojovať, až kým záchvat nepominie a potom spočinúť v príjemnom objatí.

Zachovajte pokoj

Rada nad zlato, čo poviete? Zachovať pokoj v situácii, keď vás vlastné dieťa privádza do šialenstva. Nebojte sa, (takmer) nikto to nezvládne vždy. Niekedy jednoducho nervy rupnú. Dôležité je mať na pamäti, že krikom a hnevom na vašej strane len znásobíte hnev svojho dieťaťa. Snažte sa vždy hovoriť tichým, no ráznym hlasom. Pri rozhovore udržujte s dieťaťom očný kontakt. Pokojným reagovaním mu dáte jasne najavo, že ste nestratili kontrolu nad situáciou.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 4.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *