Rozvoj reči môžete podporiť

Prvé slová vysloví dieťa vo veku okolo 12 mesiacov. Po tomto veku sa od seba deti, čo sa týka rozvoja reči, často líšia. Niektoré sa učia rozprávať rýchlejšie, iné pomalšie. Ak sa vaše batoľa nie a nie pustiť rozprávať, môžete rozvoj jeho reči podporiť.

Čo by ste mali vedieť

Pred tým, ako sa rozhodnete dieťa v rozprávaní posmeliť, mali by ste vziať do úvahy niekoľko vecí. Najdôležitejšie je na dieťa netlačiť. Každé dieťa má svoje tempo dozrievania v každej oblasti. Dôležité je, aby váš prístup rešpektoval jeho osobitý vývoj. V procese učenia sa ho však môžete podporiť.

Prispôsobte sa mu

Ak sa má dieťa naučiť rozprávať, je preň dôležité, aby ste sa mu prihovárali jednoduchším spôsobom, no vždy tak, aby ste boli o niečo popredu. Je pri tom preto potrebné, aby ste odhadli aktuálnu úroveň reči batoľaťa a prispôsobili sa jej. Ak napríklad používa samostatné slová, vy používajte jednoduché vety.

Gestikulujte

Dieťa vníma aj zrakom. Sú preň preto dôležité vaše gestá. Pre rozvoj jeho reči je prospešné, ak ich budete, pravdaže prirodzene, používať.

Pozerajte sa na dieťa

Pre batoľa je lepšie, ak sa pri rozhovore k nemu skloníte alebo si k nemu sadnete. Lepšie tak vníma vašu mimiku a pohyb pier. Keďže sa deti veľa naučia napodobňovaním, pomôžete mu aj týmto spôsobom začať rozprávať.

Počkajte chvíľu

Častou chybou nás rodičov je, že nedoprajeme dieťaťu čas, aby vyjadrilo, čo chce povedať. Z hľadiska rozvoja reči to však nie je prospešné. Lepšie je, ak ho necháte dohovoriť. Iste za neho nedokončujte vety. Dobrým spôsobom, ako ho podporiť v reči je aj to, ak napríklad nezareagujete na ťahanie za nohavicu, aj keď viete, že to znamená, že sa chce ísť s vami hrať. Počkajte niekoľko minút, aby vám povedalo, čo chce.

Spievajte mu

Spev podporuje v dieťati vnímanie jazyka. Jednoduché detské piesne alebo uspávanky pôsobia preto pozitívne na rozvoj reči. Dobré je, ak pri speve vníma vaše ústa. To ho opäť vedie k napodobňovaniu.

Pomenúvajte veci

Pri hre aj na prechádzke pomenúvajte veci okolo seba. Vhodné je, aby to boli veci, ktoré dieťa zaujímajú. Napríklad obľúbené hračky. Môžete mu aj popísať, ako sa spolu hráte alebo hovorte o tom, čo sa okolo vás deje.

Nenahraditeľné čítanie

Aj keď moderné spôsoby komunikácie vytáčajú často knižky na okraj nášho záujmu, stále sú v našom živote nenahraditeľné. A to aj pre deti. Čítanie detských kníh podporuje aj rozvoj reči. Dieťa zaujaté obrázkami či príbehmi ich bude chcieť vedieť pomenovať.

Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *