Učíte sa po anglicky?
Dieťa vo veku 12 až 14 mesiacov si už vie zapamätať slovo v cudzom jazyku. Preto je najlepšie začať s učením cudzieho jazyka už v tomto veku. Dôležité je však pri tom myslieť na správnu formu učenia.
Prečo sa deti učia cudzí jazyk ľahšie ako dospelí
Mozgová kapacita učiť sa jazyk klesá s narastajúcim vekom. Preto sa deti cudzie jazyky učia oveľa rýchlejšie ako dospelí. Deti majú tiež menej zakorenenú výslovnosť a gramatiku materinského jazyka. Preto sa im ľahšie prekonávajú a aj ich schopnosti osvojiť si pravidlá cudzieho jazyka sú väčšie. Deti majú okrem toho výhodu v tom, že nasávajú vedomosti ako špongia.
Ako naučiť dieťa cudzí jazyk
Najviac prirodzená cesta je pravdaže tá, keď je cudzí jazyk materinským jazykom jedného z rodičov. No dieťa môžete učiť, aj keď to tak nie je. Dávajte však pozor na vašu výslovnosť, aby ste ho neskôr nemuseli niektoré veci odúčať.
Vhodné je začať jednoduchými pomenovaniami hračiek či zvieratiek. Neskôr môžete pridať jednoduché povely ako „sadni si“ a podobne. Naučte ho jedno, nanajvýš dve slová naraz.
V žiadnom prípade nezačínajte s nejakou pravidelnou výučbou. Ak si na záver dňa spomeniete, že ste ho nič nové nenaučili, pokojne to nechajte tak. Nie je dobré, ak bude dieťa počúvať vety typu: „Dnes sme nestihli angličtinu, musíme sa rýchlo niečo naučiť.“ Batoľa to prestane považovať za zábavu. To by ho mohlo ovplyvniť aj v neskoršom veku.
Aby učenie zostalo hrou
Dôležitý je aj samotný proces učenia. Mal by byť súčasťou času na hranie alebo každodenných činností. Vhodné sú obrázkové knižky, pesničky, básničky a porekadlá. Niektoré pesničky používajú aj kombináciu dvoch jazykov. Tie sú spočiatku najvhodnejšie. Deti obľubujú tiež ukazovačky, pri ktorých sa môžu hýbať. Ako napríklad „Hlava, ramená, kolená, palce.“ Táto pieseň je známa aj v angličtine.
Môžete použiť aj známe rozprávky. Keď ich už dieťa dostatočne pozná, občas môžete skúsiť kúsok prečítať v cudzom jazyku. Aj keď nebude rozumieť každé slovo, bude vnímať intonáciu a zvuk jazyka.
Nebuďte netrpezlivá
Batoľa možno spočiatku nebude javiť o nový jazyk záujem. V takom prípade ho do učenia netlačte. Používajte druhý jazyk v prirodzených situáciách alebo pri hre. Dieťa sa učí aj počúvaním. Časom zistíte, že si toho veľa zapamätalo. A potom začne druhým jazykom aj odpovedať.
Autor: Eva Kevická, fotografia: bigstockphoto