Modelujeme
Modelovanie vaše dieťa zaujme, podporuje jeho fantáziu, predstavivosť a rozvoj jemnej motoriky. Pri modelovaní vytvára niečo nové. Takáto skúsenosť je dôležitou súčasťou poznávacieho procesu.
Plastelína
Okrem klasickej plastelíny, s akou sme sa v detstve hrávali my, je na trhu množstvo iných druhov. Väčšinou sú mäkšie. Preto sú pre batoľatá vhodnejšie. Balenie často obsahuje okrem samotnej plastelíny aj rôzne formičky a vykrajovačky.
Z klasickej plastelíny sa dajú vytvoriť rôzne postavičky, domček so záhradkou, aj autíčko. Keďže batoľa nevie vymodelovať konkrétne tvary, pomôžte mu. Malo by postupne dokázať vytvoriť guľôčku, valček, alebo rozvaľkať mäkšie druhy plastelíny valčekom.
Inteligentná plastelína
Naťahuje sa ako žuvačka. Ak ju vytvarujete do konkrétneho tvaru, po chvíli sa vám roztečie. Dá sa jednoducho natrhať na kúsky ako papier. Môžete z nej vytvoriť guľu a bude vám skákať ako lopta. Iste vám poskytne mnoho zábavy.
Modelovacia hmota, ktorá vyschne na vzduchu
Keďže je po vyschnutí pevná, môžete si spolu vytvoriť figúrky na hranie — napríklad ovocie, misky a tanieriky do kuchynky. Je vhodná aj na výrobu dekorácií do izbičky. Nemusí ísť o nič zložité. Dôležité je, aby malo dieťa výsledok vašej spoločnej tvorivosti na očiach. Bude mu to pripomínať, aké je šikovné. Podporíte tým jeho sebavedomie aj chuť na ďalšie tvorenie. Najmenej zložité je urobiť slimáka, snehuliaka a podobné jednoduché tvary.
Slané cesto
Mnohé mamy obľubujú práve túto „modelovaciu hmotu“. Hlavne pre jej nízku cenu. Veď na cesto spotrebujete iba jednu šálku soli, jednu šálku hladkej múky a trochu vody. Do miesenia môžete zapojiť aj batoľa. Ďalšou výhodou je, že ak dieťa kúsok tejto hmoty ochutná, iste sa mu nič nestane. Ak si chcete hru spestriť, pridajte do cesta potravinárske farbivo.
Vyrobíte z neho takmer čokoľvek. Môžete vykrajovať aj modelovať. Hotové výrobky vysušíte v rúre alebo ich necháte vyschnúť na vzduchu. Nevýhodou je, že soľ vysušuje pokožku. Preto, ak má vaše dieťa problémy so suchou pokožkou, radšej zvoľte inú hmotu.
Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto