Učíme dieťatko používať nočník
Aj keď sa hovorí, že lepšie usmiate dieťa v plienke ako plačúce na nočníku, väčšina rodičov sa predsa len nevie dočkať toho dňa, keď sa prebaľovanie stane navždy minulosťou. Nočník je kontroverznou témou moderných rodičov. Niektorí v snahe celý proces urýchliť začínajú s nácvikom ešte pred prvým rokom, iní takýto postup ostro kritizujú a svojmu dieťaťu nechávajú čas.
Ktorý postup je teda správny? Ten, ktorý vyhovuje vám a vášmu dieťaťu.
Novorodenec na nočníku
Počuli ste už o bezplienkovej komunikačnej metóde? Väčšina mamičiek, ktoré ju úspešne vyskúšali, si nevie vynachváliť. Táto technika predpokladá, že vykonávanie potreby do plienky nie je pre dieťa prirodzené. Samo preto hneď po narodení signalizuje, že mu treba. Úlohou mamičky je tieto signály správne čítať a podržať dieťatko nad nočníkom, aby sa mohlo vyprázdniť. Cieľom nie je novorodenca úplne odplienkovať, ale udržať u neho signalizáciu a neučiť ho, že je normálne urobiť potrebu do plienky. Takéto deti sú priemerne skôr odplienkované, často už okolo jedného roka.
Na nočník v šiestich mesiacoch
Ďalšia skupina mamičiek tvrdí, že dieťa je potrebné na nočník pravidelne usádzať už v čase, keď začne samo stabilne sedieť. Toto obdobie sa u väčšiny detí dostaví niekedy okolo šiestich mesiacov. Výhodou je, že polročné dieťa vám ešte z nočníka neutečie. Mnohým sa tam dokonca páči a malý úspech občas poteší. Čo sa týka výsledkov tejto metódy, mamičky, ktoré ju vyskúšali sa opäť delia na dva tábory. Jedny si ju pochvaľujú, pretože dieťa si na nočníkové posedenie zvyklo a pomerne skoro sa im podarilo odplienkovať. Druhé hovoria nikdy viac a skoré usádzanie na nočník považujú za stratený čas a energiu.
Na nočník po 18. mesiaci
Posledná skupina rodičov, s ktorou sa zhoduje aj väčšina pediatrov, je z radu trpezlivejších. Držia sa predpokladu, že dieťa má zmysel posadiť na nočník až v čase, keď je jeho nervová sústava dostatočne zrelá na to, aby dokázalo ovládať svoje zvierače a uvedomiť si potrebu. Toto obdobie príde u drvivej väčšiny detí až po 18. mesiaci. Raritou nie je ani neodplienkované trojročné dieťa. Či je vaše dieťa na nácvik fyziologicky pripravené spoznáte podľa niekoľkých znakov. Tieto deti sa obyčajne už v spánku nepocikajú, takže po prebudení majú suchú plienku. Frekvencia močenia sa u nich znižuje a počas dňa zostávajú suché aj viac než dve hodiny. Na nočník sa vedia usadiť samé a dokážu dať najavo, že im treba, či už gestami, mimikou alebo slovne.
Ako na to
Drvivá väčšina detí sa odplienkuje v batoľacom veku, teda niekedy medzi 18. a 36. mesiacom. Rodičia sa obyčajne zhodujú, že najlepšie obdobie na nácvik je leto. Dieťa môžete nechať pobehovať bez plienky a rýchlejšie pochopí, čo sa tam dole deje a čo od neho očakávate.
Na nácvik si vyhraďte pokojné obdobie. Dieťa najskôr s nočníkom zoznámte a vysvetlite mu, na čo slúži. Ak nemá z nočníka strach, začnite ho tam posadzovať pravidelne po zobudení, kŕmení, pred spaním, vychádzkou a po príchode domov alebo v rovnakých časových intervaloch. Každý náhodný úspech chváľte, chváľte a chváľte. Ak sa dieťa vyciká mimo nočníka, nekarhajte ho. Vždy mu však pripomeňte, že cikať sa má do nočníka. Rodičia malých neposedov sa potrápia viac. Dieťa však nikdy nedržte na nočníku proti jeho vôli. Na silu to jednoducho nepôjde. Skúste ho radšej nejakým spôsobom zabaviť alebo zaujať. Na začiatok je aj minútka úspechom. Pamätajte, že trpezlivosť ruže prináša. Niektoré deti sa odplienkujú behom týždňa, dvoch, iným to trvá i pár mesiacov. Každé zdravé dieťa to nakoniec zvládne, takže bez obáv.
Pár tipov na záver:
Ak máte známych, ktorých deti už chodia na nočník, ohláste sa k nim na niekoľko dňovú návštevu. Je veľmi pravdepodobné, že vaše dieťa to od nich odkuká.
Svoje dieťa berte so sebou na toaletu a vysvetľujte mu, čo tam robíte.
Ak vaše dieťa zaryto odmieta nočník, vyskúšajte ho posadiť priamo na záchod. Niektoré deti nikdy nepoužívajú nočník.
Vytvorte si s dieťaťom systém odmien. Vždy, keď sa mu na nočníku podarí niečo urobiť, nalepíte si spolu nálepku alebo si prečítate rozprávku. Len odmeňujte, netrestajte!
Fotografia: © BigStockPhoto.com