Batoľa a starší súrodenec, aké sú úskalia výchovy?
Zverejnené dňa 25. marca, 2017 / Nekomentované
Vzťah batoľaťa k staršiemu súrodencovi má svoje špecifické rysy. Pozerá naňho s obdivom. Pretože jeho veľký brat alebo sestra dokáže mnoho vecí. Ak ho súrodenec napomína, väčšinou ho neposlúchne, ale ak ho zavolá hrať sa, s radosťou ho nasleduje. Aj keď svoju radosť dáva najavo hlavne tým, že mu berie hračky.
Staršiemu sa páči, keď ho môže niečo naučiť. Tiež vám dokáže veľa pomôcť. Odbremení vás od neustáleho pobehovania za menším dieťaťom, pohrá sa s ním, kým varíte obed. Niekedy ho nájdete ako mu číta knižku. Má ho totiž rád. Aj keď sa toľko krát na neho pre niečo hnevá.
Načo si dať pozor pri výchove
Aby si vaše deti vybudovali dobrý a zdravý vzťah, budú potrebovať vašu pomoc.
- Súrodenecký vzťah a zdravý vývoj osobnosti vašich detí budujete aj tým, že pri konfliktoch (iste pôjde hlavne o hračky) budete rozhodovať spravodlivo. Neuprednostňujte vždy mladšieho. Aj keď tento proces bude sprevádzať veľa kriku. Naučíte ho tým podeliť sa. Okrem toho, staršie dieťa tiež potrebuje, aby ste mu dali za pravdu, keď mu jeho mladší braček alebo sestrička niečo vzal. Inak sa bude cítiť ukrivdený.
- To, že batoľaťu venujete viac času, je prirodzené. Nevie sa samo najesť, obliecť, ani sa uložiť do postele. Potrebuje sa vyobjímať a naplniť svoje citové potreby. Iste mu to rada poskytnete. Nezabúdajte však venovať pozornosť staršiemu súrodencovi. Rozprávajte sa s ním, pritúľte si ho, alebo sa s ním pohrajte. Aspoň raz za týždeň si oddeľte hodinku iba pre neho. Potrebuje vedieť, že je dôležitý.
- Staršie dieťa ocení, ak mu doprajete čas s jeho kamarátmi. Pozvite ich k vám. Ak sa im batoľa bude pliesť do hry, zabavte ho na chvíľu. Dať priestor tomu druhému je jedna z vecí, ktorá prospieva súrodeneckému vzťahu.
- Batoľa si pozornosť vypýta. Pribehne a objíme vás okolo nôh, ak niečo chce, dá to najavo dostatočne nahlas. Ale aj starší súrodenec vyžaduje veľa. Má mnoho otázok, často potrebuje pomôcť. Rozdeľte svoj čas medzi oboch. Často krát nechávame staršieho čakať a ako prvé urobíme všetko okolo mladšieho. Ak je to tak vždy, starší sa bude cítiť odstrčený a mladší sa naučí, že vždy dostane, čo chce. Vyskúšajte to aj naopak. Aj batoľa môže chvíľu počkať.
- Aj dieťa do troch rokov môže pomôcť tomu staršiemu. Napríklad ak mu niečo prinesie. Aj keď bude potrebovať, aby ste to urobili s ním. Ale naučí sa, že súrodenci si navzájom pomáhajú.
Autor: Eva Kevická, fotografia: © bigstockphoto
Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]